O mechanizmie 3133
W latach siedemdziesiątych szwajcarska fabryka mechanizmów zegarkowych Valjoux sprzedała swoje maszyny, które niegdyś wytwarzały mechanizmy chronografu 7734, do ZSRR. Trafiły one do fabryki zegarków Poljot, gdzie zostały wykorzystane do produkcji ich własnego modelu chronografu o kalibrze 3133.
Większość elementów składowych mechanizmu jest identyczna z Valjoux, a pod względem jakości werk 3133 także jest dobry. W mechanizmie zastosowano system dźwigni coulisse, co niestety powoduje dość niedokładne wyczucie przycisków i w konsekwencji przeskok sekundnika chronografu na starcie. Na duży plus można zaliczyć, w odróżnieniu od ówczesnego werku Valjoux 7734, to że wszystkie koła przekładniowe chronografu obracają się w kamieniach łożyskowych, a glucerydowy balans zabezpieczony jest systemem ochrony antywstrząsowej Poljot. Ma on nieco mniejszą średnicę dzięki czemu jego częstotliwość z 2,5 Hz wzrosła do 3 Hz.
Mechanizmowi Poljot 3133 brakuje komplikacji szybkiej zmiany daty, stąd aby nie kręcić w wskazówkami w nieskończoność wystarczy cofnąć się do godziny 23:00, a następnie wskazówki przesunąć ponownie do północy.
Najważniejsze dane techniczne:
- 14”’, Dm= 31.0mm,
- H= 7.35mm,
- 23 kamieni łożyskowych,
- Częstotliwość 21600 b/h (3 Hz),
- Rezerwa chodu ~51h,
- Kąt wychylenia balansu 51o.
Po dziś dzień można kupić zegarki Poljot z tym mechanizmem. Trzeba jednak zwracać uwagę czy nie mamy czasem do czynienia z chińską odmianą Seagull ST19, będącą z kolei klonem Venus 175.