O mechanizmie 2414
Sam mechanizm 2414 narodził się w Drugiej Moskiewskiej Fabryce Zegarków. W czasach Związku Radzieckiego był to mechanizm dosyć popularny i do tego wyróżniający się na tle innych produktów. Na średnicy 24mm mamy dwa bębny ze sprężynami napędowymi połączone szeregowo, duże koło balansowe oraz kotwicę wychwytu ułożoną poprzecznie do koła wychwytu. Taki projekt umożliwił bardzo efektywne wykorzystanie powierzchni i tym samym stworzenie bardzo kompaktowego mechanizmu.
Najważniejsze dane techniczne:
- 10.75”’, Dm= 24.0mm, Do= 25.0mm,
- H= 3.8mm,
- F= 1.3mm,
- T= 2.0mm,
- 21 kamieni łożyskowych,
- Częstotliwość 18000 b/h (2,5 Hz),
- Rezerwa chodu ~47h,
- Kąt wychylenia balansu 49o.
Dwa bębny ze sprężynami napędowymi dzięki czemu zegarek jest dokładny, a rezerwa chodu to ok 47-48 godzin. 2414 od góry
Niestety mimo dużej oryginalności, zegarki z tym mechanizmem nie miały najlepszej opinii. Bardzo cienkie czopy balansu i nie najlepszy system ochrony antywstrząsowej powodowały, że sam mechanizm był wrażliwy na uderzenia. Przy upadku z wysokości często zdarzało się, że oś balansu się łamała lub też obluzowanie innych części zaburzało pracę mechanizmu. Dużym plusem była jego dokładność chodu oraz większa niż u większości zegarków radzieckich rezerwa chodu. Zawdzięczamy to dwóm sprężynom napędowym.
Kotwica wychwytu Dźwignia zmiany daty
Mechanizm miał też swoje odmiany. Pierwszą, bardzo popularną były mechanizmy z podwójną datą oraz możliwością szybkie regulacji dni miesiąca przyciskiem na godzinie drugiej. W sprzedaży była również wersja z automatycznym naciągiem. Zegarki Slava wyróżniały się także bardzo ciekawą stylistyką na równi konkurują wyglądem z markami szwajcarskimi i japońskimi.
Film z serwisu mechanizmu Slava 2414
Film, który przygotowałem jakiś czas temu, w którym można zobaczyć mechanizm zegarkowy od kuchni. Poniżej pierwsza część filmu, także z polskimi napisami.